A 19. században valószínűleg egyetlen más változás sem bírt akkor társadalmi és gazdasági jelentőséggel, mint a jobbágyság felszabadítása, a szabad paraszttá válás, a kapitalista fejlődés legalapvetőbb feltételének a föld földesúri tulajdonból a volt jobbágyok kezébe való kerülése.
Hosszú, 18 éves folyamat záródott le 1866-ban, amikor pont került a vita végére bírósági végzéssel, hogy mi illeti meg a soroksári földműveseket a korábbi jobbágy telkekből megváltás nélkül, és mely területekért kellett megváltást fizetni az akkori tulajdonos belga banknak.
A pereskedés még Sina báróval kezdődött az 1850-es évek elején, és aztán többszöri kölcsönös fellebbezés után született meg a végső döntés 1866-ban. A pereskedés a " kender és káposzta földek " körül indult. A soroksári földművesek szerették volna, ha ezek a földek is fizetség nélkül kerüljenek a tulajdonukba.. A földesúr, majd a belga bank vitatta ennek jogosságát, végül a bíróság az utóbbiak javára döntött. A terület 157 holdat tett ki.Egy-egy család használatában 150-900 négyszögöl között mozgott a kert nagysága. Átlagban 400-500 négyszögöles volt egy-egy "kisföld". A telkesek / a korábbi jobbágyok / 22 magyar holdat / 1 hold 1200 négyszögöl volt / műveltek, a zsellérek pedig 135 magyar holdat használtak.
A pereskedés azzal folytatódott 1857-től, hogy a földesúr - Sina báró - megváltást követelt az úrbéres telkeken felül a volt jobbágyok és zsellérek által használt területekért. Kiderült ugyanis, hogy az 1770-es úrbéri egyezségben meghatározott területeken kívül majd minden jobbágy és zsellér nagyobb területet használt, mintsem az megillette volna őt az úrbéri egyezség alapján. / Emlékeztetőül: 1770-ben az egész telkes jobbágyok / számuk akkor 40 volt / használatába 26 magyar hold, valamint 12 kaszás rét / kb. 2 magyar hold / tartozott, na meg a belső telek, amin a ház állt. Ez utóbbi átlagban 1-2 holdat tett ki. A féltelkesek használatában 13 magyar hold szántó terület, kb. 1 hold legelő, és az előzőekkel megegyező nagyságú belső telek volt.
A bíróság teljes pontosságú terület felmérést rendelt el, hogy meg lehessen állapítani, mennyi terület illeti meg a használóját megváltás nélkül, és mekkora terület után kell megváltást fizetni a tulajdonos belga banknak.
A mérnöki felmérés kimutatta, hogy a soroksári volt telkesek 361 hold szántót használtak az úrbéri illetményen felül, valamint a korábban említett 22+135 hold kender és káposzta földet, azaz összesen 518 holdat. Ennek az 518 holdnak a megváltását rendelte el a bíróság. 1 hold megváltásának a díja 16 Ft volt, valamint a "többlet földek" használatáért az 1848, május 1-e és 1865 december 31-e közötti időszakra évi 5%-os kamatot számoltak fel. A kamat összege általában megközelítette a "többlet föld" megváltásának összegét. A kinek-kinek egyénenként megállapított összeget 10 év alatt, félévenként egyenlő összegben kellett a bank számára megfizetni. A bankot megillető teljes összeg 15.750 Ft volt. / Az akkori Ft mai értéke kb. 3450 Ft-nak felel meg. Szükséges lenne még itt megemlíteni az akkori béreket is, hogy viszonylag pontos képet kapjunk a terhek nagyságáról, de nem jutottam a nyomára /. A soroksáriak valamennyien kifizették a megváltás összegét, legalább is nincs nyoma annak, hogy fizetés elmaradás miatt a föld visszaszállt volna a bank tulajdonába /.
Kedvezőtlen volt a soroksári földművesek számára a legelő területek elosztásában hozott bírósági döntés is. Az összesen 1256 hold legelő 27%-át / 343 hold / vesztették el, ami a bank kizárólagos tulajdona lett.
A következőkben áttekintjük a jobbágytelkek számának, nagyságának alakulását 1770-től 1866-ig. Az urbáriális rendszer kialakítására Soroksáron 1770-ben került sor. Mária Terézia rendelete szabályozni kívánta a földesurak és jobbágyok, illetve zsellérek jogait és kötelezettségeit. Egységesítette a jobbágyi, zselléri terheket, az adó- fizetési kötelezettségeket.
Településünkön 70 jobbágy telek kialakítására került sor: 40 egész telek és 60 fél telek került kiosztásra. A jobbágyok a földet használatba kapták, a tulajdonos továbbra is a földesúr maradt. A földet művelő 100 jobbágy legfontosabb adója a szántóföld termésének 9-ed része volt. Meg kell említeni, hogy a gróf nagyfokú bölcsességére vall, miszerint Soroksáron fél teleknél kisebb, tehát 1/4, 1/8 telkek kialakítására nem került sor. A kisebb telkek nem tették ugyanis lehetővé az évenkénti eredmény felhalmozását, a jobb módba kerülést, ami a gyorsabb fejlődés záloga is lett volna. A 1/4 és 1/8 telkeken egy családnak a szegénység, a tengődés maradt, felhalmozásra nem is gondolhatott. Igaz, ez a teleknagyság rendszer azt is jelentette, hogy sok soroksári földművesnek nem jutott szántóföld, számukra maradt tehát a zsellérsors. Sokan így aztán nem is találták meg a számításukat, ezért aztán tovább álltak, ahol kedvezőbb feltételek kínálkoztak a munkára, a megélhetésre.
A kialakított egész és fél telkek elvileg nem voltak feloszthatóak, nehogy elaprozódjanak. 1828-ból van teljes képünk az egész és fél telkek számáról, illetve azok tulajdonosairól. Ekkor 36 egész telek volt, tehát néggyel kevesebb, mint szűk 60 évvel korábban, viszont így nyolccal nőtt a fél telkek száma, ami ekkorra tehát 68 lett. Ez viszonylag csekély változás az 1770-es állapothoz viszonyítva.. Jóval nagyobb volt a változás a jobbágy családok esetében. Többen eltávoztak Soroksárról, s így az elhagyott telket más művelhette tovább, illetve demográfiai okai is voltak a beállt változásoknak.. Egyes családok esetében férfi utód hiányában került sor a szántók használói személyének változásában.
Jelentősen nagyobb a változás az 1866-os kimutatás esetében az 1828-as állapothoz képest. 1866-ban már csak 20 egész telekről van tudomás, melyet 19 fő művelt. Egy főnek, Neumayer Lőrincnek 2 egész telket jelölnek a neve mellett.A 19 fő között csupán 8 olyan nevet találunk, akiknek az ősei szintén egész telkesek voltak 1770-ben. Ezek a következők: Weimper, Mönich, Siedl, Höchst, Schuster, Ott, Feth, és Neumayer. Ezek a családok tehát egész telkesek voltak a jobbágyrendszer egésze folyamán. Viszont ekkor új jelenség, hogy az egész telkesek között két Weimper család is szerepel: Nándor és Jakab. Továbbá a két Neumayer / Lőrinc és Mátyás / 3 egész telket birtokol. Két tendencia figyelhető meg tehát, egy szűkebb réteg jelentősen vagyonosodott, valamint erőteljesen megnőtt a középmezőny, a fél telkeseké, az 1828. évi 68-ról 93-ra emelkedett a számuk.
Feltételezhető, hogy a telekszerkezet ilyen dinamikus változására az 1828. évihez képest 1848 / a jobbágyfelszabadítás törvénybe iktatása / és 1866 között mehetett végbe, amikor már jogilag nem volt jobbágyrendszer, a felszabadult jobbágyok már tulajdonuknak tekintették az általuk művelt földet, és szabadon rendelkeztek vele. Sajnos az 1848. évi állapot nem áll rendelkezésre.
Egyértelmű, hogy a fél telkek számának jelentős növekedése az egész telkek rovására történt. A jobbágy rendszerben a telek nem volt osztható, annak egyben kellett maradnia. Rendszerint az elsőszülött fiú örökölte. A jobbágy felszabadítással ez a kényszer megszűnt, a családfő döntötte el, hogy a földet a gyermekei között hogyan osztja fel. Minden bizonnyal ennek tudható be, hogy az 1866-os kimutatásban 14 fő negyed telkes tulajdonos is megjelenik. Erre korábban Soroksáron nem volt példa. A következő személyek voltak negyed telkek tulajdonosai: Plettinger Tamás és Mihály, Reubl János és István, Polster Lőrinc és Gáspár, Siedl György és István, Behringer József, Renner Miklós, Hertlein Pál, Kaltenecker Lőrinc, Antoni György és Schilli Mihály. Ők tehát 8 hold körüli szántóval és 2-3 hold legelővel rendelkeztek.
1866-ban Soroksáron 126 volt jobbágyot, immár szabad telkes gazdát tartottak számon.
Mint mindig is a jobbágyrendszer folyamán Soroksáron magas volt a zsellérek száma. 1866-ban összesen 543 főt tett ki a létszámuk. Ők sem minősültek a továbbiakban zsellérnek, hanem szabad földművesnek, közülük kerültek ki a napszámosok, a mezőgazdasági bérmunkások. Az 543 főbe beletartozik a nem kevés számú iparos, akik korábban szintén zsellérnek számítottak. Valamennyi földterület az ő használatukban is volt. Az 543 fő volt zsellér tulajdonában összesen 179 hold belső telek volt, ami átlagban 396 négyszögölet tett ki. Kender és káposzta földet / kisföldet / 135 holdnyit birtokoltak. Ez átlagban 297 négyszögölet jelentett. A legelők esetében az egy főre jutó átlagterület 914 négyszögölet jelentett. A teljes terület 727 holdra rúgott.
A volt zsellérek / 543 fő / birtokában 1866-ban átlagban 1 hold és 408 négyszögöl mutatható ki. A mérnöki felmérés az ő esetükben is kimutatott "többlet" földet, a valaha volt úrbéri juttatáson felüli területet, amit nekik is a korábban jelzett feltételek mellett meg kellett váltaniok.
Néhány példa a volt zsellérek "többlet föld" megváltásának körülményeire:
Név: többlet föld nagysága törlesztendő összeg
- Ott Lőrinc 457 négyszögöl 11 Ft 58 krajcár
- Bieber Gáspár 623 " - " 15 Ft 79 krajcár
- Feurer Ignác 319 " - " 8 Ft 10 krajcár
- Pehl József 609 " - " 15 Ft 43 krajcár
- Schuster János 724 " - " 18 Ft 35 krajcár
A zselléreknek összesen 265 Ft-ot kellett törleszteniök. Az 1 főre jutó átlagtörlesztés 49 krajcár volt félévente.
A fenti, vázlatosan taglalt állapotok jelentették tehát a kiindulási helyzetet Soroksár földműves társadalma számára az önálló, immár a föld tulajdonjogával rendelkező kapitalista fejlődéshez. Az új körülmény két alapvető változást hozott a jobbágyrendszerhez képest: már nem volt gátja a tehetségnek, vállalkozó kedvnek az úrbéri merev területnagyság, s mindez további erőteljes differenciálódást is hozott a földműves parasztok között. A szorgalom és szakértelem szülte eredményesség dinamikus gyarapodást eredményezett a legrátermettebb szűkebb réteg számára, ugyanakkor relatív lemaradást a fenti erényekkel kevésbé rendelkezők számára.
A továbbiakban táblázatszerűen kerül bemutatásra az egész, a fél és a negyed telkesek egyénenkénti földterületének nagysága, a megváltandó földterület, valamint a megváltás összege.
EGÉSZ TELKESEK:
Név: teljes birtokolt terület ebből " többlet föld " megváltás összege
1./ Ott József hsz: 1 50 hold 606 négysz. 6 h. 718 nsz.. 201 Ft
2. Schäffer György hsz: 4 49 h. 1099 " 6 h. 11 " 183 Ft
3./ Siedl János hsz. 42. 48 h. 136 " 4 h. 248 " 128 Ft
4./ Hartmann József hsz: 46. 47 h. 797 " 3 h. 909 " 114 Ft
5./ Günther György hsz: 47. 48 h. 604 " 5 h. 373 " 162 Ft
6./ Napholz Sebestyén hsz:53 48 h. 860 " 4 h. 972 " 146 Ft
7./ Wachtlschneider József hsz: 57 47 h 205 " 3 h. 417 " 102 Ft
8./ Mönich Márton hsz:69. 48 h. 918 " 4 h.1030 " 148 Ft
9./ Neumayer Mátyás hsz:148. 48 h. 302 " 4 h. 484 " 134 Ft
10. Weimper Nándor hsz: 159. 48 h. 453 " 4 h. 565 " 136 Ft
11./ Weimper Jakab hsz: 160. 48 h. 107 " 4 h. 219 " 127 Ft
12./ Hildi János hsz: 178. 47 h. 405 " 3 h. 517 " 104 Ft
13./ Neumayer Lőrinc hsz: 185. 95 h. 664 " 8 h.566 " 260 Ft
14./ Hoffmann József hsz: 432. 48 h. 677 " 4 h.769 " 141 Ft
15./ Schuster Lőrinc hsz: 445. 50 h. 463 " 6 h.575 " 197 Ft
16./ Feth Ferenc hsz: 473 48 h. 736 " 4 h.848 " 143 Ft
17./ Lebengut Mihály hsz: 487. 47 h. 466 " 3 h.578 " 106 Ft
18./ Höchst György hsz: 590. 48 h. 528 " 4 h.640 " 138 Ft
19./ Nau Antal hsz: 592. 51 h. 865 " 8 h.253 " 250 Ft
FÉL TELKESEK:
Név : teljes birtokolt terület " többlet föld " megváltás összege
1./ Bieber György hsz: 7. 24 h. 99 négysz. 2 h. 155 nsz. 65 Ft
2./ Napholz Ferenc hsz: 15. 25 h. 455 nsz. 3 h. 831 nsz. 112 Ft
3./ Danninger János hsz: 25. 25 h. 168 nsz. 3 h 224 nsz. 97 Ft
4./ Redlinger Mátyás hsz: 26. 25 h. 13 nsz. 3 h. 69 nsz. 93 Ft
5./ Hartmann Mihály hsz: 28. 27 h. 705 nsz 5 h. 761 nsz. 171 Ft
6./ Zwick Tamás hsz: 27. 24 h. 644 nsz 2 h. 400 nsz. 78 Ft
7./ Treitlein György hsz: 29. 26 h. 255 nsz. 4 h 311 nsz. 130 Ft
8./ Schilli Pál hsz: 30. 24 h. 614 nsz. 2 h. 670 nsz 78 Ft
9./ Krammer János hsz: 33. 20 h. 1139 nsz 2 h. 539 nsz. 75 Ft
10./ Weidinger György hsz: 35. 25 h. 999 nsz, 3 h. 1088 nsz 98 Ft
11./ Schiff György hsz: 36. 24 h. 288 nsz. 2 h 344 nsz 70 Ft
12./ Kaltenecker Márton hsz:37 24 h. 1034 nsz 2 h. 1090 nsz. 88 Ft
13./ Treitlein Ádám hsz: 38. 24 h. 404 nsz. 2 h. 460 nsz 73 Ft
14./ Amon József hsz: 40. 24 h. 895 nsz. 2 h. 951 nsz. 85 Ft
15./ Pehl Tamás hsz:: 41. 24 h. 401 nsz. 2 h. 557 nsz. 75 Ft
16./ Antoni József hsz: 45. 25 h. 281 nsz. 3 h. 804 nsz. 112 Ft
17./ Weiss Sebestyén hsz: zsh. 23 h. 855 nsz. 1 h. 911 nsz. 54 Ft
18./ Weidinger Ferenc hsz: 49. 24 h. 278 nsz. 2 h. 334 nsz. 69 Ft
19./ Behringer Nándor hsz: 51. 25 h. 13 nsz. 3 h. 69 nsz. 93 Ft
20./ Schmiedt Jakab hsz: 52. 25 h. 129 nsz. 3 h. 185 nsz. 96 Ft
21./ Weimper Mihály hsz: 54. 24 h. 695 nsz. 2 h. 781 nsz. 80 Ft
22./ Preininger György hsz: 56. 24 h. 400 nsz. 2 h. 450 nsz. 72 Ft
23./ Purzl József hsz: 39- 24 h. 302 nsz. 2 h. 358 nsz. 70 Ft
24./ Wachtlschneider Ján.hsz:61 24 h. 721 nsz. 2 h. 774 nsz 80 Ft
25./ Schuster Mihály hsz: 72. 24 h. 1072 nsz.. 2 h. 1128 nsz. 89 Ft
26./ Zeitler János hsz: 73. 24 h. 444 nsz. 2 h. 500 nsz. 74 Ft
27./ Siedl Jakabné hsz: 75. 24 h. 187 nsz. 2 h. 243 nsz. 67 Ft
28./ Klettner József hsz: 74. 25 h. 274 nsz. 3 h. 330 nsz. 99 Ft
29./ Reiter Tamás hsz: 129. 23 h. 98 nsz. 1 h. 154 nsz. 34 Ft
30./ Brozeller József hsz: 138. 24 h. 1139 nsz. 2 h. 1195 nsz. 91 Ft
31./ Köber Sebestyén hsz: 139. 24 h. 1019 nsz. 2 h. 1015 nsz. 88 Ft
32./ Schneck Mihály hsz: 140. 28 h 279 nsz 7 h. 335 nsz. 221 Ft
33./ ö Napholz Miklósné hsz: 142.23 h. 795 nsz. 1 h. 851 nsz. 52 Ft
34./ Fett Pál hsz: 143. 23 h. 22 nsz. 1 h. 72 nsz. 32 Ft
35./ Schilli Mihály hsz: 144. 24 h. 578 nsz. 2 h. 634 nsz. 77 Ft
36./ Menasch Lipót hsz: 149. 25 h. 160 nsz. 3 h. 216 nsz- 97 Ft
37./ Hartmann Mihály hsz: 150. 24 h. 510 nsz. 2 h. 566 nsz. 75 Ft
38./ Hartmann Márton hsz: 154. 24 h. 136 nsz. 2 h. 192 nsz. 66 Ft
39./ ö Höchst Jánosné hsz: 156. 25 h. 576 nsz. 3 h. 632 nsz. 107 Ft
40./ Scheuring György hsz: 157. 25 h. 1171 nsz. 4 h. 27 nsz. 122 Ft
41./ Krausz János hsz: 158. 29 h. 438 nsz. 7 h. 494 nsz. 226 Ft
42./ Stricker András hsz: 161. 24 h. 1111 nsz. 2 h. 1167 nsz. 90 Ft
43./ Günter Dávid hsz: 162. 23 h. 408 nsz. 1 h. 764 nsz. 50 Ft
44./ Lebengut Péter hsz: 163 23 h. 619 nsz. 1 h. 675 nsz. 48 Ft
45./ Antoni Mihály hsz: 164. 23 h. 715 nsz. 1 h. 771 nsz. 50 Ft
46./ Scheuring Lőrinc hsz: 165. 24 h. 881 nsz. 2 h. 937 nsz. 85 Ft
47./ Feith Péter hsz: 167. 24 h. 255 nsz. 2 h. 311 nsz. 69 Ft
48./ Pehl József hsz: 168. 24 h. 1159 nsz. 3 h. 15 nsz. 92 Ft
49-/ Knappich Dávid hsz: 170. 24 h. 38 nsz. 2 h. 94 nsz. 64 Ft
50./ Truckenbrod Mátyás hsz:180 24 h. 1100 nsz. 2 h. 1150 nsz. 90 Ft
51./ Krammer András hsz: 181. 24 h. 782 nsz. 2 h. 838 nsz. 82 Ft
52./ Krammer József hsz: 182 24 h. 148 nsz. 2 h. 204 nsz. 66 Ft
53./ Krammer Józsefné hsz: 184 24 h. 1123 nsz. 2 h. 1179 nsz. 91 Ft
54./ öz, Rumpl Józsefné hsz:186 24 h. 593 nsz. 2 h. 649 nsz. 77 Ft
55./ Pehl János hsz: 187. 24 h. 193 nsz. 2 h. 590 nsz. 76 Ft
56./ Himmer Antal hsz: 197. 24 h. 927 nsz. 2 h. 983 nsz 86 Ft
57./ öz. Feth György hsz: 199. 24 h. 366 nsz. 2 h. 422 nsz. 72 Ft
58./ Renner János hsz: 203. 24 h. 538 nsz. 2 h. 594 nsz. 76 Ft
59./ ö Scheuring Józsefné hsz:204 25 h. 431 nsz. 3 h. 487 nsz. 104 Ft
60./ Schilli Jánosné hsz: 206. 23 h. 790 nsz. 1 h. 846 nsz. 52 Ft
61./ Bieber Gáspár hsz: 215. 23 h. 574 nsz. 1 h. 420 nsz. 46 Ft
62./ Truckenbrod András hsz:216. 27 h. 463 nsz. 5 h. 519 nsz. 165 Ft
63./ Hermann Ferenc hsz: 217. 24 h. 255 nsz. 2 h. 311 nsz. 69 Ft
64./ Feith József hsz: 228. 24 h. 1022 nsz. 2 h. 1078 nsz. 88 Ft
65./ Kapeller József hsz: 264. 24 h. 399 nsz. 2 h 455 nsz. 72 Ft
66./ Zwick János hsz: 267. 28 h. 276 nsz. 6 h. 332 nsz. 191 Ft
67./ Kaltenecker Ferenc hsz:335 23 h. 676 nsz. 1 h. 732 nsz. 49 Ft
68./ Feth György hsz: 339. 25 h. 611 nsz. 3 h. 667 nsz. 108 Ft
69./ if. Renner János hsz: 343. 24 h. 434 nsz. 2 h. 490 nsz. 73 Ft
70./ Schilli Tamás hsz: 344. 23 h. 690 nsz. 1 h. 746 nsz. 49 Ft
71./ Weiss Nándor hsz: 345. 25 h. 274 nsz. 3 h. 330 nsz. 100 Ft
72./ Hoffmann Ferenc hsz: 349. 24 h. 382 nsz. 2 h. 438 nsz. 72 Ft
73./ öSchuster Ferencné hsz:350 23 h. 628 nsz. 1 h. 684 nsz. 48 Ft
74./ Scheuring Antal hsz: 351. 24 h. 1170 nsz. 3 h. 26 nsz. 92 Ft
75./ Danninger József hsz: 352. 24 h. 156 nsz, 2 h. 212 nsz. 66 Ft
76./ Koffler Lőrinc hsz: zsh. 26 h. 89 nsz. 4 h. 145 nsz. 125 Ft
77./ id. Geiger János hsz: 377 23 h. 749 nsz, 1 h. 805 nsz. 51 Ft
78./ Knappich Tamás hsz: 417. 25 h. 234 nsz. 3 h. 290 nsz. 97 Ft
79./ Polster Jakab hsz: 423. 25 h. 59 nsz. 3 h. 105 nsz. 94 Ft
80./ Höchst Ferenc hsz: 435. 23 h. 586 nsz. 1 h. 642 nsz. 46 Ft
81./ Weiss József hsz: 436. 23 h. 774 nsz. 1 h. 1110 nsz. 59 Ft
82./ öWeimper Tamásné hsz:438 25 h. 285 nsz. 3 h. 343 nsz. 100 Ft
83./ Zwick Ferenc hsz: 442. 24 h. 906 nsz. 2 h. 962 nsz. 85 Ft
84./ Krausz Antal hsz: 444. 24 h. 681 nsz. 2 h. 737 nsz. 80 Ft
85./ Kaizer Károly hsz: 464. 26 h. 313 nsz. 4 h. 369 nsz. 131 Ft
86./ Wolf György hsz:: 465. 23 h. 930 nsz. 1 h. 86 nsz. 55 Ft
87./ Schilli Ferenc hsz: 484. 25 h. 77 nsz. 3 h. 133 nsz. 95 Ft
88./ Geiger János hsz: 581. 26 h. 559 nsz. 4 h. 615 nsz. 137 Ft
89./ Stark Gáspár hsz: 586. 24 h. 280 nsz. 2 h. 336 nsz. 69 Ft
90./ Hartmann Ferenc hsz: 599 25 h. 560 nsz. 3 h. 616 nsz. 107 Ft
91./ Schubert Ferenc hsz: 611 24 h. 724 nsz. 2h. 780 nsz. 81 Ft
92./ Wagner Jakab hsz. 371 20 h. 489 nsz. 1 h. 1089 nsz. 58 Ft
93./ Weimper Sebő hsz.437. 21 h. 628 nsz. 3 h. 28 nsz. 92 Ft
NEGYED TELKESEK:
1./ Plettinger Tamás hsz: 34. 13 h. 445 nsz. 1 h. 572 nsz. 45 Ft
2./ Behringer József hsz: 65 11 h. 972 nsz. 0 h 0 nsz. 25 Ft
3./ Renner Miklós hsz: 83. 11 h. 1055 nsz. 0 h. 1083 nsz. 27 Ft
4./ Hertlein Pál hsz: 133. 12 h. 207 nsz. 1 h 235 nsz. 36 Ft
5./ Reubl István hsz: 196. 12 h. 932 nsz. 1 h 960 nsz. 55 Ft
6./ Kaltenecker Lőrinc hsz: 198. 13 h. 8 nsz. 2 h. 36 nsz. 62 Ft
7./ if. Siedl György hsz: 221. 13 h. 93 nsz. 2 h. 121 nsz 64 Ft
8./ Siedl István hsz: 226. 11 h. 1034 nsz. 0 h.1062 nsz. 27 Ft
9./ Reubl János hsz: 238. 11 h. 1071 nsz. 0 h.1099 nsz 28 Ft
10./Polster Lőrinc hsz.: 426 12 h. 242 nsz. 1 h. 270 nsz. 37 Ft
11./Polster Gáspár hsz: 439. 13 h. 451 nsz. 2 h. 479 nsz. 73 Ft
12./Antoni György hsz: 523 12 h. 282 nsz. 1 h. 310 nsz. 38 Ft 13.Schilli Mihály hsz: 549. 12 h. 350 nsz. 1 h. 844 nsz. 52 Ft
14.Plettinger Mihály hsz: ? 12 h. 544 nsz. 1 h. 572 nsz. 45 Ft
Az un. " szabadosok " birtokában a következő nagyságú területek voltak: / belső telek, szántóföld, kisföld és rét /
Templom : 38 hold 1043 nsz.
Plébánia: 10 h. 1085 nsz.
Mester 6 h. 102 nsz. / vezető tanító /
Harangozó 0 h. 102 nsz.
Jegyző 18 h. 1034 nsz.
község 354 h. 937 nsz.
Ezeken kívül a molnár céhnek volt még 300 négyszögöl kisföldje / kender és káposzta föld /
Forrás:
Pesterzsébet, Soroksár Budapest XX. kerületének múltja és jelene: dr. Sándor Pál A soroksáriak pere a Sina bárókkal / 1851-1965 / 69-81.oldal Kiadó: Bp. XX. kerület Tanácsa 1972.
Nemzeti Levéltár Pest megyei levéltára, Közigazgatási iratok 116. számú nagydoboz