Malom

Malom

Soroksári gyökerektől a rivaldafényig

2015. szeptember 21. - Schmauder János

 

 

1741-42-ben egy tekintélyes soroksári vendéglő bérlő - Forster János Jakab - Grassalkovich báró / ekkor még báró volt /megbízásából elindult a dél-német tartományokba Soroksárra betelepülőket toborozni. A jövevények pedig csak jöttek és jöttek, olyannyira, hogy a település lakóssága rövid idő alatt csaknem a háromszorosára nőtt. Elsősorban földművesek érkeztek, de jöttek mesteremberek is szép számmal.
   1747-ben fordul elő először egy kádár embernek- Zwick Gáspárnak- a neve az anyakönyvben.  A mesterség apáról fiúra szállt még tőbb mint 200 éven keresztül. A hordók csak készültek, bizonyára a környező településekre is jutott belőlük bőven.  Meg kell viszont vallani, hogy a XVIII. században talált vélemények szerint a soroksári bor nem öregbítette a település jó hírnevét. Különösen nagy lehetett a kontraszt Budafokkal / az akkori Promontorral / szemben. Egy XVIII. század végi földrajztudós röviden csak így méltatta a helyi nedűt: ..." borai alávalóak...". De hát mindenki azt issza, ami termett neki!
   Már a XX. század elején járunk, de a Zwick-ek egyik ága még mindig a hordókészítés művészetének hódolt. Ekkor viszont 1924-ben Zwick István házában Mária asszony leánygyermeknek adott életet, aki az Anna nevet kapta a keresztségben. Hamar kiderült róla, hogy gyönyörű hangja van, ami oda vezetett, hogy ő inkább az énekművészethez vonzódott. Bár nagyapám szerint, aki szintén kádár volt, Pista bácsi nagyon nehezen viselte lánya otthoni énekgyakorlatait. Ha meghallotta, mindig a műhely legtávolabbi zugába menekült, s megadóan csak így sóhajtott:- Csak ezt ne hallanám ! Más források szerint Anna apja iránti könyörületességében, ha tehette, gyakran a Juta dombra vonult el gyakorolni. De a tehetségnek nem lehetett gátat szabni, Zwick /Zentai/ Anna hamar felkapott primadonna lett. Majd 30 éven keresztül volt a Fővárosi Operettszínház ünnepelt énekes színésze. A rengeteg tapson túl igazolja mindezt a Jászai Mari díj, az Érdemes művészi cím, és még számos más elismerés.
   Puskás Ferenchez hasonlóan tehát Zentai Annát is egy bevándoroltnak köszönhetjük.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pistor95.blog.hu/api/trackback/id/tr6512818400

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása