Ma már az ember hajlamos nosztalgiával emlékezetébe idézni a régmúlt, vagy akár csak a 30-40 évvel ezelőtti szakmák művelőit, különösen ha az illető eltávozásával maga a foglalkozás is örökre eltűnt egy település életéből. KIES MÁTYÁS -Moci bácsi - volt Soroksár utolsó vándorköszörűse.. Közel 40 éve nem hangzik már fel az utcákon a " Köszörűs, itt a köszörűs, késeket, ollókat, borotvákat élezek ! " -kiáltás. Különös, egyedi színfolt volt a maga fabrikálta "kombi" szerkezet, mely közlekedési eszköz, és kenyérkereső alkalmatosság is volt egyben. Bicikli, ha tovább kellett állni, és köszörű, ha a háziasszonyok kitompult vágó alkalmatosságaiba új életet kellett lehelni. Különös, egyedi jelenség volt azért is, mert általában egy település egyetlen vándorköszörűst volt csak képes eltartani, munkával ellátni.
Több házhoz jövő szolgáltatás is eltűnt végleg az utcákról: nem csilingel már a háromkerekű triciklijével a gyerekek kedvence a fagylaltos, a " vanilia, citrom, csokoládé fagylaltot tessék kiáltásával. De nincs már szódás sem, és több minden más sem !
Kies Mátyás - Moci bácsi - a "nyóckerben" látta meg a napvilágot 1901. június 4-én. Édesanyja - Kies Teréz fővárosi születésű 21 éves hölgy szintén elég ritka foglalkozást űzött: kintornás volt. Zenegépével rótta a népes utcákat, vidította az arra járókat. Utcáról-utcára vándorolt, mint majd később a fia is Soroksáron.. Moci bácsi / ismereteink szerint / 1964-ben jelent meg a településünkön . Lakókocsiját ekkor állította fel a Grassalkovich utca 208. sz ház udvarán, a Dunszt ház telkén. Hely volt sajnos bőven, hiszen az emeletes Dunszt ház az 1956-os földrengésben olyan erősen megrongálódott, hogy le kellett bontani. Az új épület pedig az utcafronttól távolabb épűlt fel. Ide telepedett hát Soroksár vándorköszörűse a lakókocsijával., no meg a feleségével Giza nénivel, valamint az ugyancsak Giza nevű lányukkal.
Vidám, jó humorú ember volt a köszörűs, szívesen szórakoztatta a gyerekeket, felnőtteket egyaránt. Kölcsönös tiszteletben, megbecsülésben élt együtt a ház tulajdonosának, és lakójának családja. A téli disznóvágások alkalmával Moci bácsi családtagnak számított, nem is volt életlen kés sem akkor, sem pedig a hentes üzletben egész évben. Ha nem volt köszörülni való Soroksáron, esernyőket, és egyéb apróbb dolgokat javított.
Az utolsó vándorköszörűs tisztes emberi kort ért meg, 85 éves korában 1986-ban árvult el véglegesen az ő "kintornája", némult el a köszörűkő surrogása.