Malom

Malom

Soroksári gyökerektől a világbajnoki és olimpiai dobogóig

2015. október 11. - Schmauder János

 

 

A korábbiaktól eltérően most két család Soroksáron való megjelenéséről, és késői leszármazottainak dicsőségéről kívánok megemlékezni.  1737-et írunk, az anyakönyvben megjelenik egy új név, Pehl János Mihályé. Gyermeke született ebben az évben. A kutatások viszont azt is kiderítették, hogy a családfő 1734-ben Pilisvörösváron vette feleségül Hoffmann Évát, s onnan települtek át Soroksárra. János Mihály rövid idő alatt tekintélyes jobbágya lett a falunak, az 1744-es összeírás szerint a település helyettes bírája volt. Anyagi gyarapodásban is jelentős sikereket ért el a család, hiszen rövid idő alatt 6 ökre, 2 lova és egy tehene lett. Igaz - ma már kideríthetetlen okok miatt- hamar el is szegényedtek. A család viszont az elkövetkező évszázadok alatt egyre terebélyesedett, a XX. sz. közepére meghaladta a 100-at. A 8. nemzedék képviselője József 1932-ben született, de mielőtt folytatnánk Péhl József életútját, tekintsük át röviden a Wieland család megjelenését, soroksári létének első évtizedeit.   Nos, erről a családról az első említés 1744-ből való, tehát szintén ősi soroksáriaknak mondhatók. 1752-ben még csak egy Wieland család szerepel az összeírásban Mátyás keresztnévvel, 1760-ban viszont már kettő, János és József.
   A Péhl és a Wieland család két sarjának sorsa viszont a XX. sz. derekán egy ponton összekapcsolódott. Mint megannyi soroksári fiatal Csepelre jártak át a Dunán kajakozni, kenuzni. Az edzésekre is a folyón eveztek keresztül, a hajóhangárból Lajos bácsi jött át értük csónakkal. Kiváló sportolók nevelődtek már akkor is a csepeli sportkörben, itt kenuzott később Kolonics György is a legendás, olimpiai bajnok kenus. Különösen sikeres volt a soroksári fiatalok szereplése az 1954-es maconi világbajnokságon, ahol Wieland Károly az ugyancsak soroksári Halmai Józseffel 10.000 méteren világbajnok lett, majd az 1956-os olimpián kenu kettes 1000 méteren a Wieland -Mohácsi Ferenc páros bronzérmet nyert. Ugyancsak 10.000 méteren 1954-ben a vb-n a Csonka Ferenc - Sasvári / Schuster/Mihály kettős ezüstérmet szerzett. Kiválóan szerepelt az ugyancsak soroksári Tuza József is, ő bronzérmet vívott ki. Péhl József az 1958-as prágai világbajnokságon állhatott fel a dobogó második fokára a kajak négyes tagjaként. Az ő sikeres sportpályafutásához hozzátartozik, hogy 1971-75 között a sportág szövetségi kapitánya is volt. Ezzel ismét vaskos bizonyítékkal szolgálhatunk a soroksári fiatalok szorgalmát, tehetségét, helytállását illetően.


A bejegyzés trackback címe:

https://pistor95.blog.hu/api/trackback/id/tr1012818398

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása